Specijalna olimpijada BiH unapređuje zdravstvenu zaštitu osoba s poteškoćama

Tuzla i Specijalna olimpijada BiH danas su bili domaćini međunarodnom zdravstveno –
naučnom skupu „Zdravstveni program Specijalne olimpijade“. U okviru ovog programa, koji
Specijalna olimpijada i njihov tim medicinskih eksperata realizira već dugi niz godina,
pokrenute su brojne aktivnosti i zdravstvena zaštita osoba sa poteškoćama u razvoju
podignuta je za stepenicu više.
Današnji skup bio je prilika za razmjenu iskustava, prezentaciju različitih naučnih pristupa i
metoda, ali i za obraćanje krajnjim korisnicima, sportistma Specijalne olimpijade, članovima
udruženja roditelja djece sa poteškoćama, te stručnjacima koji rade sa tom djecom.
O različitim zdravstvenim programima Specijalne olimpijade BiH govorili su njeni klinički
direktori dr. Meliha Halilbašić, dr Senada Resić – Džananović, dr. Damir Sabitović, dr. Sabina
Bećirović, dugogodišnji saradnici Specijalne olimpijade BiH, dr Adem Balić, dr. Mensuda
Hasanhodžić, dr. Dijana Dugonjić, univerzitetski profesori Vesna Bratovčić, Indira Jašarević i
Damir Ahmić, specijalni edukator i rehabilitator Lejla Burgić, te jedna od vodećih sportskih
psihologa u regiji, profesorica Marijana Mladenović iz Beograda. U ime Specijalne olimpijade
BiH na skupu je, kao aktivni predavač, učestvovala i Izvršna direktorica SO BiH Kada Delić –
Selimović.
Podršku radu SO BiH kontinuirano pružaju svi nivoi vlasti, te su na današnjoj naučnoj
konferenciji učestvovali i Asja Redžić, u ime Gradske uprave Tuzla, Ermin Jusufović, u ime
Ministarstva za kuturu, sport i mlade u Vladi TK, te Ivana Pranjić – Kudumović, u ime
Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona.
Međunarodnoj zdravstveno – naučnoj konferenciji pristustvovali su i članovi nekoliko
udruženja osoba sa poteškoćama u razvoju, koji su aktivni korisnici zdravstvenih programa
Specijalne olimpijade BiH.
Važno je istaći da je tokom današnje konferencije potpisan i Memorandum o saradnji
između Specijalne olimpijade BiH i JZU Dom zdravlja „Dr Mustafa Šehović“ Tuzla. Ovim
Memorandumom će zdravstvena zaštita osoba sa poteškoćama u razvoju biti podignuta za
stepenicu više, a biće omogućeno i kontinuirano implementiranje svih zdravstvenih
programa Specijalne olimpijade BiH u tuzlanskom Domu zdravlja.
Zdravstveni program Specijalne olimpijade BiH još jednom je danas pokazao nužnost
kontinuirane edukacije svih eksperata uključenih u rad sa osobama sa poteškoćama, kako bi
im se osigurao bolji kvalitet života. Još jednom je sa današnjeg skupa poslana poruka koja je
moto Specijalne olimpijade BiH da se o inkluziji ne govori, već da se inkluzija živi.

alt=""

Zdravstveni program SO BiH okuplja u Tuzli eksperte iz nekoliko zemalja regije

Specijalna olimpijada BiH organizira u Tuzli  internacionalni zdravstveno – naučni skup “Zdravstveni program Specijalne olimpijade BiH”.
Na ovom događaju očekujemo učešće više od stotinu učesnika, te desetak predavača, ljekara i stručnjaka iz različitih oblasti, koji su uključeni u zdravstvene programe Specijalne olimpijade BiH,  predstavnike svih nivoa vlasti, predstavnike Udruženja roditelja djece sa poteškoćama u razvoju, sportiste Specijalne olimpijade, te naših volontera.

Sjeverna Makedonija: Plivači Specijalne olimpijade BiH osvojili deset medalja

Reprezentacija Specijalne olimpijade BiH u plivanju je protekli vikend u Skopju na Regionalnom plivačkom mitingu, u okviru Regionalne saradnje UNFPA Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova i Bosne i Hercegovine, postigla izvanredne rezultate.

Reprezentaciju su sačinjavali Edna Šunjić, Harun Tanović, Harun Abdagić, Rasim Bajrić i Alan Dẓ̌ebo, pod vođstvom trenera Samira Halilovića i Elvisa Bekana, te direktorice Specijalne olimpijade BiH Kade Delić Selimović.

Postignuti su izuzetni rezultati i osvojene su 4 zlatne medalje, 4 srebrne i 2 bronzane medalje. Tri zlatne medalje osvojio je Harun Abdagić,  jednu zlatnu Alan Džebo. Harun Tanović osvojio je jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, dva srebra osvojila je i Edna Šunjić, dok je Rasim Bajrić osvojio jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju.

Harun Tanović osvojio je jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, dva srebra osvojila je i Edna Šunjić, dok je Rasim Bajrić osvojio jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju.

Na ovom takmičenju učestvovale su reprezentacije Specijalne olimpijade Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije.

„Veliko je zadovoljstvo što smo i na ovom takmičenju pokazali da tim Specijalne olimpijade BiH istinski živi svoj slogan – „O inkluziji se ne govori, inkluzija se živi“. Naši plivači su u Skoplju veličanstveno branili boje svoje domovine i dokazali još jednom da je sportski duh najbolji način za prevazilaženje prepreka i da su i osobe sa poteškoćama sjajni sportski ambasadori svoje zemlje“ – istakla je Kada Delić Selimović, direktorica Specijalne olimpijade BiH.

Takmičenje je održano pod pokroviteljstvom Abasade Italije u BiH, Fonda za izgradnju mira UN – a, te Populacijskog fonda Ujedinjanih nacija (UNFPA) u BiH.

Misija i vizija Specijalne olimpijade BiH

Naša misija je da obezbijedimo cjelogodišnji sportski trening i  takmičenje u različitim sportovima za djecu i odrasle sa intelektualnim poteškoćama, da razvijamo njihove mogućnosti, fizičku kondiciju. Želimo pokazati hrabrost, doživjeti radost i učestvovati u dijeljenju vještina i širenju prijateljstva sa njihovim porodicama, prijateljstva sa svim sportistima Specijalne olimpijade i njihovu uključenost u zajednicu.

 

Rjesenje o registraciji SOBIH 2023 Strateski plan SOI 2021-2030(1)

Futsal tim Specijalne olimpijade BiH pobjednik međunarodnog turnira u Belgiji

Specijalna olimpijada BiH je pobjednik Novogodišnjeg turnira u Belgiji na kome je nastupilo 12 ekipa, iz 9 evropskih zemalja. Nevjerovatan uspjeh muške futsal reprezentacije ostvaren je kroz 6 uzastopnih pobjeda, uz dva neriješena rezultata u divizioniranju.

“Izuzetno smo ponosni na ovaj uspjeh, jer smo se na međunarodnoj sceni prvi put pojavili sa muškom futsal reprezentacijom i pobijedili na ovom vrlo važnom turniru. Još jednom smo pokazali da mi inkluziju živimo i dokazali da su naši sportisti najbolji ambasadori inkluzije” – istakla je Kada Delić Selimović, direktorica Specijalne olimpijade BiH, po završetku turnira u Briselu.

Finalnu utakmicu naša reprezentacija je odigrala protiv ekipe Boca pobijedivši rezultatom 4:1. Na svečanom proglašenju pobjednički pehar podigla je inkluzivna reprezentacija SOBiH u sastavu Njegoš Mihajlović, Enes Fejzić, Muhamed Hodžić, Semir Mohavkić i Samir Mohavkić, te inkluzivni partneri Jure Mihaljević, Vuk Lakić i Ognjen Erbez. Do istorijskog uspjeha muške futsal reprezentacije SOBiH doveli su treneri Samir Halilović i Bojan Aćimović.

Prvi nastup muške futsal reprezentacije SOBiH u Briselu

Ekipa Specijalne olimpijade BiH danas je započela svoj nastup na Novogodišnjem futsal turniru u Briselu. Ovo je veoma važan trenutak za ekipu Specijalne olimpijade BiH, jer po prvi puta imamo mušku futsal reprezentaciju. Ženska reperzentacija  u ovom sportu jedan je od najuspješnijih timova, sa brojim osvojenim odličjima, a velika želja tima SO BiH je da njihovim putem krenu i muški reprezentativci.

Danas je obavljeno razigravanje po grupama i održan je prvi trening, a od sutra našu ekipu očekuju i takmičarski mečevi.

 

Tim SOBiH otputovao na Novogodišnji futsal turnir u Belgiju

Inkluzivni Tim Specijalne olimpijade BiH u saradnji sa Fudbalskim savezom BiH danas je otputovao na internacionalno inkluzivno takmičenje u Belgiju. Ekipa koju čine Enes Fejzić, Samir Mahovkić, Semir Mahovkiĉ, Njegoš Mihajlović i Muhamed Hodžić, te inkluzivni partneri Vuk Lakić, Ognjen Erbez i Jure Mihaljević će u narednih nekoliko dana dobiti priliku da kroz sport promoviše inkluziju i da još jednom dokaže da je aktivno učestvovanje osoba sa poteškoćama u sportske aktivnosti vrlo značajno za njihov razvoj.

Treneri reprezentacije su Samir Halilović i Bojan Aćimović, a tim predvodi direktorica Specijalne olimpijade BiH Kada Delić Selimović.

“Naši brojni projekti, koji promovišu i provode inkluziju, svrstali su nas u sam evropski vrh i sportisti Specijalne olimpijade BiH postali su istinski šampioni inkluzije. I ovoga puta naš tim je sastavljen od osoba sa i bez poteškoća i oni potpuno ravnopravno učestvuju u igri tima. Zadovoljstvo je imati za partnera Fudbalski savez BiH i zajednički kreirati bolje okruženje za osobe sa poteškoćama” – istakla je direktorica Specijalne olimpijade BiH.

Do kraja godine planiran je niz aktivnosti Specijalne olimpijade BiH i završnica nekoliko internacionalnih sportskih projekata, koje Specijalna olimpijada implementira sa domaćim i internacionalnin partnerima.

Ekipa Specijalne olimpijade BiH pobjednik regionalnog košarkaškog inkluzivnog turnira u Albaniji

Na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembra, završen je regionalni inkluzivni košarkaški turnir u Tirani, čime je i zvanično završen  inkluzivni međunarodni projekat „Zbližimo se“. Pobjednik ovog regionalnog turnira je ekipa Specijalne olimpijade BiH, koja je tokom vikenda uspješno savladala sve takmičarske prepreke u basketu 3×3 i zasluženo ponijela titulu najbolje ekipe.

„Vrlo smo zadovoljni što smo na ovaj način završili projekat koji je tokom proteklih nekoliko mjeseci u sedam bosanskohercegovačkih gradova okupio više stotina učesnika i koji je promovisao inkluziju na najbolji mogući način. Nakon što smo igrali inkluzivne turnire u Sarajevu, Istočnom Sarajevu, Bijeljini , Banjaluci, Brčkom, Bosanskom Petrovcu i Tuzli, naša ekipa je trijumfovala i na završnom turniru u Albaniji i još jednom potvrdila našu misiju da se o inkluziji ne priča, nego da se inkluzija živi“ – istakla je Kada Delić Selimović, direktorica Specijalne olimpijade BiH.

Ekipu Bosne i Hercegovine sačinjavalo je pet sportista, Vesna Mišić, Dragana Mašić, Amel Šodić, Elvedin Dedić i Timur Hrustemović, te treneri Asim Topalović i Vedad Čengić.

Posebno raduje činjenica da je ova pobjeda ostvarena na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom i da su naši sportisti još jednom dokazali da i u sportskim, i u drugim svakodnevnim aktivnostima, ravnopravno učestvuju osobe sa i bez invaliditeta i da svima treba dati jednake šanse.

Međunarodni projekat „Moving us closer – Zbližimo se“, zajednički su implementirali Populacijski fond Ujedinjenih nacija UNFPA i Specijalna olimpijada BiH, a uz podršku Ambasade Italije u Bosni i Hercegovini.

Košarkaška ekipa Specijalne olimpijade BiH otputovala na inkuzivni turnir u Albaniju

Inkluzivna manifestacija “Fusion fiesta” u okviru projekta “Zbližimo se” ušla je u svoju završnicu. Nakon inkluzivnih košarkaških turnira u basketu 3×3, održanih u sedam bosanskohercegovačkih gradova, danas je ekipa Bosne i Hercegovine, otputovala na završni inkluzivni turnir ovog projekta u Albaniju.

Projekat je, tokom nekoliko mjeseci trajanja, okupio više hiljada učesnika iz svih dijelova Bosne i Hercegovine i omogućio promociju jednakosti i inkluziju, posebno na sportskim terenima.

Projekat su zajednički implementirali Razvojni fond UN – a (UNFPA) i Specijalna olimpijada BiH, uz saradnju brojnih sportskih kolektiva iz gradova domaćina, te njihovih sportskih ekipa. Fusion Fiesta je održana uz svesrdnu podršku Ambasade Italije u Bosni i Hercegovini.

Na čelu ekipe koja će predstavljati BiH u Albaniji je direktorica SO BiH Kada Delić Selimović, te treneri Asim Topalović i Vedad Čengić. Reprezentaciju SOBiH u 3×3 inkluzivnom basketu će predstavljati Vesna Mišić, Dragana Mašić, Amel Šodić i Elvedin Dedić.

Učešćem na ovom turniru Specijalna olimpijada BiH uspješno završava još jedan veliki projekat i potvrđuje lidersku poziciju, kada je promocija inkluzije u BiH u pitanju.

 

Održan inkluzivni futsal turnir povodom obillježavanja Dana državnosti BiH

Još jedan inkluzivni događaj okupio je danas sportiste, sportske radnike i roditelje djece sa poteškoćama. U maloj sali SKPC Mejdan održan je ” Inkluzivni futsal turnir” na kome su učestvovale ekipe “Hrabro srce”, “Vrati mi osmijeh”, “Koraci nade”, “KSS Sunce”, te kao inkluzivni partneri ekipe FK Sloboda i Fakultet za tjelesni odgoj i sport.

Turnir je organizovan povodom 25. novembra – Dana državnosti BiH, a tehnički organizator bio je KSS “Sunce”.

“Mi u Specijalnoj olimpijadi BiH organizujemo inkluzivne sportske događaje u kontinuitetu, kao dio naših velikih međunarodnih projekata. Želja nam je, i ovim današnjim događajem, i svim našim aktivnostima ukazati na značaj sportskih aktivnosti djece sa i bez poteškoća i na njihov ravnopravan status, kada je sport u pitanju” – istakla je Kada Delić Selimović, direktorica Specijalne olimpijade BiH.

Iako na inkluzivnim sportskim događajima samo učestvovanje predstavlja svojevrsnu pobjedu, svako takmičenje ima i svoje pobjednike.

Pobjednik u 1. grupi je ekipa “Vrati mi osmijeh” iz Živinica, dok su u 2. grupi najbolji bili takmičari ekipe “Koraci nade”. Do kraja ove kalendarske godine Specijalna olimpijada BiH planira slične aktivnosti širom Bosne i Hercegovine, te Porodične zdravstvene forume koji su u prethodnim godinama okupili više hiljada učesnika iz cijele Bosne i Hercegovine.